Víkendový půst

Je SOBOTA ráno a já se vyhýbám ledničce. Myslela jsem si, že vyhýbání ledničce je nemožné, ale opak je pravdou.

Proč jsem se rozhodla pro víkend bez jídla? Rozhodně v tom není neúčinné hubnutí. Když chci hubnout a udržovat si svoji postavu, cvičím a jím zdravě.

Asi před týdnem jsem viděla v televizi dokument o několikadenním půstu. Půst je pokládán i jako jeden z nejstarších způsobů lečení. Pomáhá odstraňovat odpadní produkty látkové výměny a zvyšuje vyměšovací schopnost ledvin, kůže a dalšího. Při půstu se organismus věnuje očistě a spotřebovává to, co mu je nejméně třeba.
Něco odbornějšího pro začátek máme, jdeme radši dál…

Půst mě zaujal a chtěla jsem zjistit, jak velký problém by to pro mě byl. Někteří, kteří už půst vyzkoušeli, můžou mít v týdnu vyhrazený jeden stálý den, při kterém nejedí. Tělo si zvykne. Žádný odborník nejsem, viděla jsem jen jeden dokument, ale chci vám o svém půstu napsat, předat svoje postřehy a pocity.

  • Zjistila jsem, že mám během školy větší hlad, než o víkendu. Ve škole bych snědla málem 6 knedlíků, zatímco o víkendu si někdy na jídlo ani nevzpomenu. Pokud máš nějakou činnost, která tě baví a věnuješ se jí, na jídlo ani nepomyslíš. Kdybych celý víkend při půstu seděla pouze doma, hlad by mě opravdu přepadl. Rozhodně se ale vyhýbejte obrázkům s jídlem, žaludek se ozve.
  •  Jsem člověk, který zrovna nejvíc nepije. Nemyslím teď alkohol, ten nepiji vůbec, ale celkově tekutiny. Napiji se až v ten moment, když mám žízeň, což není nejlepší. Při půstu je právě důležité, abyste hodně pili.
  • Během půstu jsem i cvičila, jako každý den. Vypozorovala jsem, že se mi opravdu o něco hůř cvičilo, obvzlášť ten druhý den. Nemůžu ale říct, jestli to bylo z důvodu nepřísunu jídla, nebo málo tekutin. Ach to pití, ani teď jsem nenapravila..

A přichází NEDĚLE. Čekala jsem, že to bude peklo. Druhý den, kdy mám vstát a pouze PROJÍT kolem ledničky. Přeci jen jsem to zvládla. Neprobouzel se ve mně hlad, sama jsem se tomu až divila.

  • Kolem oběda mi bylo špatně. Jelikož jsem to chtěla pouze vyzkoušet, zjistit, jak to na mě působí, nechtěla jsem se i tak trápit. Bylo to v pohodě, ale právě kolem oběda jsem si dala menší jídlo, aby bylo lépe. Úplně mi to stačilo.
  • Večer jsem měla trénink přes 2 hodiny a bylo mi dobře. Sice jsem byla u konce hodně unavená, bylo to dlouhé, ale hlad jsem neměla.
  • Nevím, jestli tomu půst pomohl, ale pupínky na obličeji se stáhly.

Shrnutí.

Vyzkoušela jsem něco nového. Myslela jsem si, že půst je týrání a já bych to nikdy nezvládla. Musím říct, že jsem si akorát udělala radost. Zjistila jsem, že to moje tělo to vzalo v pohodě, já se překonala a třeba i v detailech pomohla. Jsem zvědavá, jak mi bude dnes jídlo chutnat. Určitě bude lepší, než kdy dříve.


We gotta, gotta carry on.

 

 

 

 

 

 

(Článek si přečetlo celkem 674 čtenářů, 1 dnes)